Rusya’da seçim sandığına boya döken seçmen hakkında yasal işlem

Rusya’da üç gün sürecek devlet başkanı seçimleri için milyonlarca seçmen sandık başına gitti. Rusya, yaptığı referandumlar sonucu topraklarına kattığını iddia ettiği Ukrayna bölgeleri Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya’da da sandık kurdu.

Seçmen, bu olayın ardından polis tarafından gözaltına alındı. İsmi paylaşılmayan kadın, Soruşturma Komitesi tarafından ‘seçim haklarının kullanılmasına ya da seçim komitelerinin çalışmasına engel olmak’ ile suçlandı. Seçmenin atılı suçtan hüküm giymesi halinde 5 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabileceği ifade edildi. RIA, iki benzer olayın Voronezh bölgesindeki seçim merkezlerinde de yaşandığını aktardı.

İddia: İki binayı hedef aldı

Reuters haber ajansının aktardığına göre, Herson’un Rusya kontrolündeki bölgelerini yönetmek üzere Moskova tarafından atanan yetkililer, Ukrayna güçlerini, Herson’daki iki oy verme noktasına saldırı düzenlemekle suçladı. Rusya kontrolündeki bölgenin seçim komisyonu, Telegram kanalı üzerinden yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın Kakhovka ve Brylivk’de sandıkların kurulduğu iki binayı hedef aldığını ileri sürdü. Saldırıda bazı kişilerin yaralandığı ve binaların hasar gördüğü de ileri sürüldü.

Daha önce de ABD’yi seçimlere müdahale planı yapmakla suçlayan Rusya’dan bugün yapılan açıklamada da ABD’nin Rus yetkililere karşı üstü kapalı bir etki kampanyası yürüttüğü savunuldu. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, ABD’nin eski başkanı Donald Trump’ın başkanlığı döneminde CIA’e Çin kamuoyunun hükümete karşı tutum takınması için sosyal medyada gizli bir kampanya yürütmesi yönünde talimat verdiği yönündeki haberleri değerlendiren Peskov, konuya ilişkin olarak, ABD’nin de halihazırda Rusya’ya karşı benzer bir kampanya yürütmeye çalıştığını ileri sürdü.

Kremlin Sözcüsü, konuyla ilgili şöyle konuştu:


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x